Sprawcy rozboju zatrzymani przez policjantów z Drobina

Dwaj mężczyźni, którzy dopuścili się rozboju na mieszkance gm. Drobin zostali zatrzymani przez policjantów z Posterunku Policji w Drobinie. Jak się okazało zatrzymani wcześniej włamali się do samochodu. Dzięki postawie sąsiada pokrzywdzona nie doznała poważniejszych obrażeń. Mężczyźni zostali już aresztowani, odpowiedzą za włamanie i za rozbój, jeden z nich odpowie karnie dodatkowo za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym.

Dwaj mężczyźni przyjechali do 54 letniej mieszkanki gm. Drobin i prosząc ją o pomoc weszli do domu. Gdy zorientowali się, że kobieta jest w domu sama, wyszli na zewnątrz i spowodowali, że po chwili kobieta również wyszła z domu. W tym czasie z domu ukradli laptopa i odeszli. Kobieta kiedy zorientowała się, że została okradziona, powiadomiła o tym Policję oraz sąsiada, którego poprosiła o pomoc. Dzwoniąc na Policję  i do sąsiada, pokrzywdzona wyszła na zewnątrz i zauważyła jednego z mężczyzn. Gdy zaczęła krzyczeć, mężczyźni wrócili do domu i jeden z nich trzymając w ręku nóż zażądał pieniędzy i telefonu. Między kobietą i mężczyznami doszło do szamotaniny, w wyniku której kobieta została raniona nożem w rękę.  W czasie szamotaniny do domu pokrzywdzonej przyszedł sąsiad, który wypłoszył napastników, oddalili się oni pieszo. W trakcie bezpośredniego pościgu zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Drobinie, którzy również przyjechali na miejsce. Jak się okazało napastnikami byli dwaj płocczanie w wieku 18 i 16 lat. Mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie natomiast przedmioty, które ukradli zostały zwrócone właścicielce.

W toku prowadzonych dalszych czynności operacyjnych policjanci z Drobina i wspomagający ich funkcjonariusze z Posterunku Policji w Bielsku ustalili, że zatrzymani mężczyźni wcześniej włamali się do samochodu opel, zaparkowanego w Drobinie. Tam jednak byli z trzecim mężczyzną, którego dane również zostały ustalone w toku pracy operacyjnej. Policjanci z Bielska udali się do miejsca zamieszkania tego mężczyzny, ale w drodze zostali zatrzymani przez mieszkańca Drobina, który oświadczył, że kilka minut temu jakiś mężczyzna włamał się do jego samochodu i ukradł saszetkę z dokumentami. Pokrzywdzony ścigał włamywacza, ale ten jednak uciekł. Wobec powyższego policjanci dokonali sprawdzenia terenu, w wyniku sprawdzenia zatrzymali sprawcę włamania, 20 letniego mieszkańca powiatu sierpeckiego.

Wszyscy zatrzymani zostali przesłuchani na okoliczność powyższych zdarzeń. Mieszkańcy Płocka usłyszeli zarzuty włamania i rozboju, natomiast mieszkaniec powiatu sierpeckiego zarzut włamania. Dodatkowo starszy płocczanin usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, gdyż jak ustalili policjanci przyjechał on do Drobina samochodem, będąc w stanie nietrzeźwym.

Wszelkie ustalenia, jakie policjanci dokonali w powyższych sprawach były możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy z mieszkańcami Drobina i gminy Drobin. Uzyskane informacje pozwoliły na szybkie zatrzymanie sprawców i odzyskanie w całości skradzionych przedmiotów. Taka postawa mieszkańców, którym zależy na tym, aby w ich miejscu zamieszkania było bezpiecznie jest godna naśladowania.

Sąd wobec zatrzymanych płocczan zastosował środki zapobiegawcze w postaci trzymiesięcznego tymczasowego aresztu dla osiemnastolatka natomiast szesnastolatek decyzją sądu został umieszczony –  również na trzy miesiące –  w schronisku dla nieletnich. Trzeci z zatrzymanych, po przesłuchaniu i złożeniu wyjaśnień został zwolniony.

 

Za rozbój w kodeksie karnym przewidziana jest kara do 12 lat pozbawienia wolności natomiast za włamanie kodeks przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło artykułu : http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wpl/informacje/aktualnosci/2275,Sprawcy-rozboju-zatrzymani-przez-policjantow-z-Drobina.html

Dodatkowe informacje